Hírek
2020. Szeptember 29. 15:31, kedd |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Először találtak kvazárhoz hasonlatos ultraibolya fényű galaxist
A kanári-szigeteki Gran Telescopio Canarias (GTC) űrteleszkóp és a chilei ALMA teleszkóphálózat segítségével tett felfedezésről a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters tudományos lap számolt be.
A BOSS-EUVLG1 galaxis vöröseltolódásának mértéke 2,47. Ez a galaxisból érkező fény vörösödésének mértéke, a kutatók a távolság megadására is használják: minél távolabb van egy galaxis, annál nagyobb a vöröseltolódás mértéke.
A BOSS-EUVLG1 esetében a 2,47-es érték azt jelenti, hogy a galaxist akkor figyelték meg, amikor az univerzum nagyjából 2000 millió éves volt, tehát mai korának mintegy 20 százaléka.
A vöröseltolódás és a fényesség nagy mértéke miatt a BOSS-EUVLG1 galaxist korábban a BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey - Baryon Oszcillációs Spektroszkópos Felmérés) projekt keretében a kvazárok közé sorolták. A GTC és az ALMA segítségével végzett kutatások viszont kimutatták, hogy nem kvazárról, hanem kivételes, szélsőséges tulajdonságokkal rendelkező galaxisról van szó - írja a PhysOrg.com.
A kutatás feltárta, hogy a BOSS-EUVLG1 erős fénye az ultraibolya és a Lyman-alfa tartományban a galaxisban lévő fiatal, nagy tömegű csillagok nagy számának köszönhető. Ez a nagy fényesség eredményezte azt, hogy végül kvazárként azonosították.
A kvazárok ugyanakkor nem a csillagképződésnek köszönhetik nagy fényességüket, hanem a magjukban lévő szupernagy tömegű fekete lyukak körüli tevékenységnek.
"A BOSS-EUVLG1 galaxist fiatal, nagyon nagy tömegű csillagok formálódása uralja, alig van benne csillagközi por és alacsony a fémesség mértéke is" - mondta Rui Marques Chaves, a Kanári-szigeteki Asztrofizikai Intézet (IAC) kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
A csillagformálódási arány nagyon magas ebben a galaxisban, évi mintegy ezer naptömegű. Ez nagyjából ezerszer nagyobb, mint a Tejútrendszeré, holott a galaxis 30-szor kisebb.
Hasonló mértékű csillagformálódást csak a legnagyobb fényű infravörös galaxisoknál figyeltek meg, a BOSS-EUVLG1-ben viszont a csillagközi por hiánya miatt az ultraibolya és a látható sugárzás szinte akadálytalanul jut el hozzánk - fogalmazott Ismael Pérez Fournon, az IAC kutatója.
Az eredmények azt sugallják, hogy a BOSS-EUVLG1 a nagytömegű galaxisok növekedésének kezdeti szakaszára mutat példát. A nagy fénye és csillagformálódási aránya ellenére megfigyelt alacsony fémessége arra utal, hogy a galaxisnak még alig volt ideje arra, hogy csillagközi anyagát porral és újonnan formálódott fémekkel gazdagítsa. Mindazonáltal a galaxis egy porban gazdagabb fázis felé tart, az infravörös galaxisokhoz hasonlóan.
A kutatók kiemelték: az UV-tartományú magas fényesség időszaka csak néhány százmillió éven át tart, a galaxis fejlődésének időszakában ez egy rövid szakasz.
"Ez megmagyarázza, miért nem fedeztek fel a BOSS-EUVLG1-hez hasonlatos galaxisokat" - vélik a tudósok.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.
2024. November 23. 08:23, szombat | Életmód
November végén rendezik a 24. Vadlúd Sokadalmat Tatán
Tatán, az Öreg-tó partján november utolsó napjaiban rendezik meg a 24. Vadlúd Sokadalmat - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
2024. November 23. 08:15, szombat | Életmód
Tejsavófehérjét hívott vissza a Nébih!
Fémdarabkák lehetséges jelenléte miatt csokoládé ízű tejsavófehérjét hívtak vissza a napokban, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményében.